niedziela, 17 listopada 2013

Codex Seraphinianus -co to jest???

Włoski artysta, architekt i designer Luigi Serafini poświęcił 30 miesięcy swego życia na stworzenie bardzo obszernej encyklopedii opisującej świat przyrody, maszyny, a także ludzi - tak zrodził się wydany w 1981 roku Codex Seraphinianus. Wszystko byłoby jak najbardziej w normie gdyby nie fakt, że przedstawiony w 360-stronicowej książce świat bardzo odbiega od naszego, a do tego sama księga spisana została w nieznanym, nie rozszyfrowanym do dziś alfabecie.

Księga ta jest podzielona na jedenaście rozdziałów, które opisują po kolei: florę, faunę, dziwne dwunożne stworzenia, fizykę i chemię, maszyny i pojazdy, ludzi z biologicznego punktu widzenia, historię, historię dziwnego języka, którym spisano dzieło, jedzenie, zwyczaje i ubrania, dziwne gry i sporty oraz architekturę nieistniejącego świata.

Codex Seraphinianus (co tłumaczyć można z łaciny jako księga Serafiniego) stylizowany jest na średniowieczne, ręcznie spisywane i bogato ilustrowane encyklopedie - artysta musiał zatem włożyć w dzieło ogrom pracy. Dzisiaj porównuje się je najczęściej z jeszcze bardziej tajemniczym manuskryptem Voynicha (księga spisana nie wiadomo przez kogo, nie wiadomo dokładnie kiedy i przedstawiająca równie fantazyjny świat z pomocą nieprzetłumaczonego do dziś szyfru) czy pracami M. C. Eschera lub Hieronima Boscha.

Niżej możecie zobaczyć parę fragmentów tej enigmatycznej księgi.

1 komentarz:

  1. Powiem, iż to jest pierwszy raz kiedy spotykam się z taką książką i całe to "dzieło" jest szalenie interesujące(w sensie jego całej dziwności i tajemniczości ;D )

    OdpowiedzUsuń

Jeśli skomentowałeś/aś dziękuję, to mnie motywuje.
Jeśli twój blog będzie ciekawy, zawsze zaobserwuję, więc nie musisz pisać o obserwowaniu.
Jeśli piszesz już któryś raz komentarz, nie musisz pisać adresu bloga.

Copyright © 2016 CHOCOLADZIX , Blogger